Tērauds

Tērauds iedalās daudzās šķirās, specifikācijās, formās un apdarēs, Pasaules Tērauada asociācijas sarakstā ir vairāk nekā 3500 dažādu veidu tēraudi, kur katram no tiem ir unikālas īpašības.

Viena no galvenajām atšķirībām gataviem tērauda izstrādājumiem, ir starp karsti velmētu un auksti velmētu tēraudu.

Karsti velmēts tērauds ir tērauds, kurš ir presēts ar ruļļveida presi temperatūrā virs 930° C, kas pārsniedz rekristalizācijas temperatūru lielākajai daļai tēraudu. Augsta temperatūra padara tēraudu vieglāk veidojamu, un gala rezultātā iegūst produktus kurus vieglāk apstrādāt.

Lai sāktu ražot karsti velmētu tēraudu, izmanto garu taisnstūra tērauda sagatavi, jeb blanku. Blanka tiek karsēta un nosūtīta uz pirmapstrādi, kur to saplacina starp lieliem ruļļiem, tālāk, uzturot augstā temperatūrā tērauds lielā ātrumā iet cauri, daudziem mazākiem ruļļiem formējot to, līdz tiek iegūts nepieciešamais tērauda biezums un izmērs. Loksnēm paredzētais tērauds tiek satīts ruļļos un atdzesēts. Citas formas izstrādājumi, piemēram stieņi vai leņķi, tiek uzreiz sagarināti un sapakoti.

Tērauds atdziestot nedaudz sarūk, līdz ar to karsti velmētu tēraudu padara mazāk piemērotu precīzai lietošanai. Šo tēraudu pielieto tur kur, ļoti precīzi izmēri nav būtiski.

Karsti velmēta tērauda priekšrocības:

Karsti velmētajam tēraudam nepieciešama daudz mazāka apstrāde nekā auksti velmētam tēraudam, līdz ar to tas ir lētāks. Tā kā karsti velmētajam tēraudam ļauj atdzist istabas temperatūrā, tad būtībā ir normalizēts – tas nozīmē, ka tam nav iekšējo spriegumu, kas var rasties atlaidinot vai rūdot tēraudu.

Karsti velmētais tērauds ir piemērots, ja izmēru pielaides, materiāla stiprība un virsmas raupjums nav ļoti būtisks. Ja nepieciešams uzlabot virsmas izskatu, to var slīpēt vai attīrīt. Attīrīts tērauds ir piemērots krāsošanai.

Auksti velmēts tērauds

Auksti velmētais tērauds būtībā ir karsti velmēts tērauds, kas tālāk apstrādāts. Kad karsti velmētais tērauds ir atdzisis, tas tiek atkārtoti velmēts istabas temperatūrā, lai sasniegtu precīzākus izmērus un iegūtu labākas virsmas īpašības.

Pēc definīcijas aukstā velmēšana attiecas tikai uz lokšņu un ruļļu materiālu, jo tas tiek velmēts starp ruļļiem. Kas attiecas uz metāla profiliem, tur pielieto auksto formēšanu, lai dabūtu precīcas formas un izmērus.

Visi augstās velmēšanas produkti, ir ar ļoti labu virsmas apdari, taisni, precīzi, koncentrētāki salīdzinot ar karstās velmēšanas produktiem.