Nerūsējošais tērauds

Nerūsējošais tērauds  ir tērauda sakausējums ar vismaz 10.5 % hroma masas saturu. Tieši hroma saturs palielina tērauda izturību pret koroziju. Molibdēna piedevas arī palielina izturību pret koroziju, samazinot skābju līmeni un novērš punktveida koroziju hlorīda savienojumos.

Tādējādi ir daudz dažādu nerūsējošā tērauda kategoriju ar dažādu hroma un molibdēna saturu, lai tie būtu izturīgi pret apkārtējās vides ietekmi.

Nerūsējošā tērauda izturība pret koroziju un netīrumiem, vienkārša kopšana un pievilcīgs izskats padara materiālu par ideālu risinājumu daudzās jomās. Nerūsējošie tēraudi tiek velmēti loksnēs, plātnēs, stieņos un caurulēs.

Nerūsējošos tēraudus iedala 4 grupās: austenīta, ferīta,martensīta un dupleksajā.

Apskatīsim populārāko un izplatītāko grupu:

Austenīta nerūsējošais tērauds. Saukts arī par 200 un 300 sērijas nerūsējošo tēraudu. Austenīta tēraudi veido vairāk nekā 70% no kopējā nerūsējošā tērauda ražošanas. Tie satur ne vairāk kā 0.15% oglekļa, vismaz 16% hroma un pietiekami daudz niķeļa un/vai mangāna, lai saglabātu austenīta struktūru, pie jebkuras temperatūras.

200 sērija ir austenīta hroma, niķeļa, mangāna sakausējums. 201 marka tika izveidota lai ietaupītu niķeļi. Niķelis tiek aizstāts ar mangāna un slāpekļa piedevām. Niķeļa satura samazināšana un mangāna palielināšana rada vāju izturību pret koroziju. 201 marka ir zemāku izmaksu alternatīva tradicionālajiem hroma-niķeļa, nerūsējošiem tēraudiem, ja metālam netiek izvirzītas augstas izturības prasības.

300 sērija.  Visplašāk izmantotā marka ir 304, pazīstams arī kā, 18/8, jo tā sastāvs ir 18% hroma un 8% niķeļa. 304 marku var arī saukt par A2. Otra populārākā marka ir 316, to dēvē par A4, mēdz arī dēvēt par jūras kvalitātes nerūsējošo tēraudu, jo tam ir paaugstināta izturība pret koroziju, un augstu temperatūru – ko nodrošina sastāvā esošais molibdēns. Īpašības ir līdzīgas, kā 304 markai, izņemot to ka 316 marka ir izturīgāka pret koroziju, it īpaši pret sērskabi, sālsskābi, etiķskābi, skudrskābi un vīnskābi, skābes sulfātiem un sārmainiem hlorīdiem. Marka 316L no 316 markas atšķiras ar to, ka tai ir daudz mazāk oglekļa sastāvā, (L – nozīmē Low carbon)  tas nozīmē, ka metināšanas laikā mazāk izdalās, kaitīgais karbīds kas ietekmē metinājuma vietu. Principā 316L marka ir būtiska tad ja tērauds tiek metināts.