Misiņš

Misiņš ir plaši izmantots sakausējums, kura sastāvā ir varš un cinks. Cinka un vara proporcijas var atšķirties, veidojot dažāda veida misiņa sakausējumus ar dažādām mehāniskajām un fizikālajām īpašībām.

Misiņš ir labāk kaļams nekā bronza vai cinks. Salīdzinoši zemā kušanas temperatūra (no 900 – 940°C ) un laba plūstamība, padara misiņu viegli izmantojamu lējumos. Izmainot vara un cinka proporcijas, var mainīt misiņa īpašības, veidojot mikstāku vai cietāku materiālu. Misiņa blīvums ir 8.4 – 8.73 grami uz kubikcentimetru.

Mūsdienās gandrīz 90% no visiem misiņa sakausējumiem tiek otrreizēji pārstrādāti. Tā kā misiņš nav magnētisks, to no pārājiem atdala ar spēcīgiem magnētiem. Pēc tam lūžņi tiek vesti uz metāla pārstrādes rūpnīcām. Rūpnīcā no tiem saražo misiņa blankas, kuras pēc tam tiek velmētas vai ekstrudētas dažādos formātos (loksnēs, profilos). Misiņa struktūra ļauj to mehāniski apstrādāt bez griešanas šķidruma.

Alumīnijs padara misiņu stingrāku un izturīgāku pret koroziju. Alumīnijs arī veido lietderīgu, cietu alumīnija oksīda aizsargslāni. Dzelzs, alumīnijs, silīcijs un mangāns padara misiņu nodilumizturīgu.

Misiņš ir diezgan populārs dažādos dekoratīvajos izstrādājumos, jo vizuāli līdzinās zeltam. Izplatīts vietās kur ir zems berzes līmenis, slēdzenes, zobrati, gultņi, durvju rokturi, munīcijas čaulas, mūzikas instrumentos. Misiņu lieto arī situācijās, kur nepieciešma pastiprināta ugunsdrošība, jo šis metāls nerada dzirksteles.

Misiņu iedala 5 tipos:

Alfa misiņš (varš 65% cinks 35%). Alfa misiņš ir kaļams, var tikt auksti apstrādāts, kā arī izmanto presēšanai un kalšanai. Sakarā ar lielo vara daudzumu, šī veida misiņš ir ar zeltaināku nokrāsu nekā citi.

Alfa – Beta misiņš (varš 55-65% cinks 35-45%). Alfa – Beta misiņš tiek saukts arī par duplex misiņu. Šis misiņa sakausējum piemērots termiskajai apstrādei. Lielāka cinka proporcija padara sakausējumu gaišāku.

Beta misiņš (varš 50-55% cinks 45-50%).  Beta misiņu iespējams apstrādāt tikai termiski. Tas ir ciets, izturīgs sakausējums, piemērots arī lējumiem. Aukstais cinka un zemais vara sastāvs padara sakausējumu ļoti gaišu un mazāk zeltainu.

Gamma misiņš (varš 33-39% cinks 61-67%).  Mēdz būt arī sakausējumi Ag-Zn un Au-Zn. Kur sudrabs ir 30-50% un Zelts 41%

Baltais misiņš (varš <50% cinks >50%).  Baltais misiņš ir pārāk trausls vispārējai lietošanai. To izmanto kā piedevu cinka – vara lējumos. Pēc krāsas tas vairāk izskatās sudrabots, nevis dzeltens.