Cinkotais skārds
Cinkotais skārds ir auksti vai karsti velmētais tērauds, kas rūpnieciski pārklāts ar cinka kārtu jeb galvanizēts. Cinka pārklājums nodrošina nepārtrauktu, necaurlaidīgu metāla barjeru, kas novērš mitruma saskari ar tēraudu. Ja pamata materiālam netiek klāt mitrums tad arī tiek novērsta korozija.
Āra apstākļos cinks reaģē ar skābekli, veidojas cinka oksīds, kurš savukārt reaģē ar oglekļa dioksīdu, veidojot cinka karbonātu, kas vizuāli ir pelēcīgs, izturīgs oksīda slānis. Tapēc arī cinkotie jumtu segumi ar laiku paliek, tumšāki un matētāki. Ilgtermiņā cinks pamazām sarūk, mazāk agresīvā vidē lēnāk, agresīvā – ātrāk, līdz ar to materiāla ilgmūžību ietekmē cinka slāņa biezums. Agresīva vide ir, industriālās zonas, pilsētu centri, piejūras zonas. Cinka daudzumu vai biezumu parasti raksturo – cik grami cinka ir uz vienu kvadrātmetru. Populārākie cinka biezumi, kas Latvijā pieejami skārdam ir 175g/m² kas skaitās zemas kvalitātes, 275g/m² vidējas kvalitātes, 350g/m² ir ļoti labas kvalitātes skārds. Ja materiāls pēc tam tiek krāsots, tad cinka biezumam nav izšķiroša nozīme. Cinkotā skārda griezuma vietas atsedz tēraudu, bet tiešā cinka klātbūtne to turpina aizsargāt no korozijas.
Cinkošanas process:
Karstās cinkošanas procesā, tērauda ruļļi tiek nepārtraukti attīti un izvadīti caur tīrīšanas un sildīšanas sekcijām pirms ieiešanas izkusušā cinka vannā. Tas viss notiek ar ātrumu līdz 200 metriem minūtē. Kad tērauds iziet no izkusušās cinka vannas, ar speciālas gāzes strūklu no tērauda loksnes nopūš lieko daudzumu, tā kontrolējot pārklājuma biezumu. Tērauda loksne pēc tam veic virkni mehānisku un ķīmisku procesu apstrādi. Atkarībā no klientu prasībām, cinkotais lokšņu tērauds var tikt pasivēts, ieeļļots, vai sagriezts loksnēs.